Zapísanie alternatývnych rozmerov diskov a pneumatík do OEV

Zľavnené produkty
NanoProm.sk - nanotechnológia pre Vaše auto a motorku
Článok v kategórii Všetko o diskoch a ich výbere júl 17, 2014.

Zapísanie alternatývnych rozmerov diskov a pneumatík do OEV

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí majú záujem si auto skrášliť diskami a pneumatikami alternatívnych rozmerov, tento článok je určený pre Vás! V skrátenej čo najjednoduchšej forme Vám ozrejmíme celý postup spolu s podmienkami, ktoré musíte splniť a jednotlivými tlačivami. Na každé vozidlo sú v typovom schválení preddefinované základné a alternatívne povolené rozmery diskov a pneumatík. Na svojom vozidle smiete použiť len typovo schválené, prípadne homologizované pneumatiky a disky, ktoré musia byť zapísané v osvedčení o evidencií (ďalej len OEV). To znamená, že musia mať TUV certifikát, o ktorom bližšie píšeme v tomto  článku. Jednotlivé podmienky v súvislosti s kolesami vozidiel upravuje § 5 vyhlášky č. 464/2009 v znení neskorších predpisov. V prípade, že si chcete vozidlo vybaviť diskami a pneumatikami nad rámec uvedený v OEV, musia byť tieto alternatívne rozmery dopísané do OEV v časti „Ďalšie úradné záznamy ako alternatívne vyhotovenie/alternatívne rozmery ráfikov a pneumatík“.

Zápisy diskov so schválenými protokolmi TUV


Tento postup je bez problémov realizovateľný pokiaľ disky disponujú TUV certifikátom.

Postup:

1. Disponujete TUV certifikátom, na ktorom sú uvedené potrebné informácie ako výrobca, model, konkrétny typ automobilu, pneumatiky a podmienky montáže. V niektorých prípadoch je nutné tento certifikát preložiť do úradného jazyka, avšak nie je to pravidlom. V prípade, že je to vyžadované, preklad musí byť úradne overený.

2. Stanica technickej kontroly (ďalej len STK) overí praktickú montáž v súlade s TUV certifikátom a vykoná kontrolu v rozsahu kontrolých úkonov 404 - kolesá a ich pripevnenie, 405 - disky, 406 - pneumatiky, ich konštrukcia a dezén. Obdržíte takzvaný "protokol o zvláštnej kontrole STK". Poplatok sa pohybuje v rozmedzí 4€ - 5€. Legislatívna úprava: Paragraf 49 odsek 2 písmena c) zákona 725/2004 Zz.

3. Protokol spolu s certifikátom TUV predložíte na Obvodnom Úrade Dopravy v mieste svojho trvalého bydliska, ktorý vykoná schválenie komponentu a zápis do technického preukazu. Tu sa poplatky pohybujú 50€ za schválenie komponentu a 6€ za vykonanie zmeny v technickom preukaze vozidla.

 

Tento postup je aktuálne pre nasledujúce rôzne značky diskov: DEZENT, AEZ, ENZO, DOTZ, ADVANTI, ALUTEC, ANZIO, AUTEC, AVUS (platí pre časť produkcie), BBS, BROCK, CARMANI, CMS, ETA BETA, GMP, KESKIN, MAM, MOMO, MSW, OXIGIN, OZ RACING, RIAL, RONAL, TOMASON A INÉ (musia disponovať TUV certifikátom pre konkrétny disk)

V našej ponuke nenájdete nekvalitné disky bez TUV certifikácie v našich podmienkach.


Niekoľko užitočných odkazov:


Znenie postupu na stránke Ministerstva Dopravy: http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=77312

Zoznam okresných úradov – obor cestnej dopravy

Nájdete na adrese http://www.minv.sk/?miestna_statna_sprava  Rozkliknete „kraj“ a nájdete si odbor cestnej dopravy
 

 

Zdieľajte náš článok...

NanoProm s.r.o. © 2014