Encyklopédia diskov

Zľavnené produkty
NanoProm.sk - nanotechnológia pre Vaše auto a motorku
Článok v kategórii Všetko o diskoch a ich výbere júl 10, 2014.

Encyklopédia diskov

Tento článok sme pre Vás vytvorili pre lepšiu orientáciu. Na začiatku článku si vysvetlíme, s akými názvami diskov sa môžete stretnúť a čo vlastne znamenajú. V závere môžete nájsť rôzne oblasti súvisiace s diskami a ich rozdelenie do článkov, v ktorých je problematika bližšie riešená.

V praxi sa môžeme stretnúť s množstvom označení diskov, či už ide o oceľové disky, disky z ľahkých zliatin, chromované disky, elektoróny a podobne. V čom je teda ich rozdiel ak vôbec nejaký je? Jednotlivé typy diskov sa odlišujú dizajnom ako aj jazdnými vlastnosťami, použitou technológiou výroby, materiálmi a pod.

Hliníkové disky, Alu disky

Označenie Alu disky je skratka pre alumíniové disky, čiže hliníkové disky pre vozidlá. Ich popularita v posledných rokoch rastie. Pred pár rokmi boli Hliníkové disky doménou drahých automobilov, alebo vizuálneho tuningu. Autu dodávali originálny vzhľad a vylepšovali jeho dizajn. Dnes už je bežné, že nahrádzajú klasické plechové, či oceľové disky na bežných automobiloch alebo sa používajú pre zimnú sezónu. V dnešnej dobe už dbá na pekný vzhľad svojho auta väčšina ľudí. Hliník má taktiež citeľne nižšiu hmotnosť ako oceľ. Ľahšie disky zlepšujú jazdné vlastnosti automobilu cez zníženie hmotnosti neodpruženej hmoty (súčasti nápravy, ktoré sú pod pružinou). Výsledkom je lepšia dynamika akcelerácie ako aj účinnosť brzdenia.


Disky môžu byť jednodielne, dvojdielne prípadne dokonca viacdielne, ktoré po väčšinou patria do vyššej triedy. Povrchová úprava môže byť riešená lakovaním, úpravou komaxitovou farbou, nástrekom špeciálnej farby so zlúčeninami kovu a podobne. Kvalitnejšia technológia povrchovej úpravy je nákladnejšia, čo sa spravidla prejavuje na koncovej cene samotného disku. Vývoj v tejto oblasti neustále napreduje a výrobcovia sa snažia vyvíjať nové materiály a povrchové úpravy, ktoré zvyšujú odolnosť diskov voči kontaktu s okolím. V niektorých ojedinelých prípadoch môžu dizajny využiť aj netradičné materiály a povrchové úpravy (pozlátenie, koža, drevo a podobne)


Dôležité je vedieť, ako si správny disk vybrať. Tejto problematike sa venujeme v článku na nasledujúcom linku.  Výhody hliníkových diskov nájdete tu.

Liatinové disky

Nejde o nič iné ako o disky z ľahkých zliatin hliníka alebo horčíka.

Elektróny

Týmto slovom sú často nesprávne označované hliníkové disky. Nesprávne označenie vychádza najmä z toho, že pri elektorónoch je základnou zložkou zliatiny použitej na výrobu horčík s prvkami ako hliník, zinok, mangán, kremík a podobne. Zriedka sa môžete stretnúť aj s názvom horčíkové disky.

Chromované disky

Tieto disky sú najčastejšie vyrábané dvojdielne alebo trojdielne. Dôvodom je nevhodnosť lietinových materiálov na chrómovanie. Vrstva chrómu sa pri namáhaní takéhoto disku časom odlupuje. Riešením tohto problému z pohľadu výrobcov je vyhotovenie chromovaných častí z ocele. Pri drahších diskoch je možné naraziť na špeciálne liatinové disky, ktorých zliatina v kombinácií s kvalitným galvanických chrómovaním umožňuje chrómovú úpravu.

Oceľové disky, prípadne plechové disky (plecháče)

Lacnejšie disky, so striedmejším dizajnom, ktoré su zväčša opatrené ešte krytmi kolies (puklicami).

Jednotlivé témy rozoberáme v nasledujucich článkoch:

Bezpečnosť verzus úspora? Ako sa vyhnúť nebezpečným diskom?

7 výhod diskov z ľahkých zliatin

História kolesa, odkiaľ pochádza?

Výroba disku a jeho cena

Čo je to TUV certifikát, KBA značka a sú dôležité?

Rozmery diskov, označovanie diskov

Ako si vybrať disky na auto?

Zapísanie alternatývnych rozmerov diskov a pneumatík do OEV 

Zdieľajte náš článok...

NanoProm s.r.o. © 2014