Rozmery diskov, označovanie diskov

Zľavnené produkty
NanoProm.sk - nanotechnológia pre Vaše auto a motorku
Článok v kategórii Všetko o diskoch a ich výbere júl 6, 2014.

Rozmery diskov, označovanie diskov

Rozmery diskov sú ďalším faktorom, s ktorým musíte pri výbere disku počítať. Ide o technické údaje ktoré obmedzujú montáž a použitie. Disk je označený číselným kódom, ktorý znamená jeho vlastnosti. Obecný tvar takéhoto číselného kódu je nasledovný: šírka x výška (polomer), počet dier/priemer zális. Dôležité sú najmä prvé 3 hodnoty. (na obrázku A - šírka B - priemer ráfiku v palcoch, C - ET v mm, D - PCD priemer rozostupovej kružnice upevňovacích dier v mm)

Uveďme si príklad:
7,5x16 5x108 ET48


•    7,5 označuje šírku disku v palcoch. Niekedy je uvedený aj tvar okraja ráfiku písmenom za týmto číslom. Napríklad 7,5J. Pri diskoch používaných na osobných automobiloch ide o typ „J“, preto sa často ani neuvádza. Hodnota je uvedené v palcoch, pričom platí prepočet hodnoty 1 palec = 2,54cm.
Aj keď pomer medzi šírkou disku a šírkou/výškou pneumatiky nie je pevne upravený legislatívou, priamo vplýva na geometriu Vášho vozidla a samotnú životnosť pneumatiky. Preto platí pravidlo: Šírku diskov kolies ktoré kupujete prispôsobte šírke kolies, ktoré máte, prípadne sa poraďte s automechanikom v servise, ktorý má k dispozícií potrebné tabuľky.
(Príklad: Rozmer pneumatiky 205/55 môžete obuť na disky so šírkou 5,5 až 7,5 palca, pri menšom rozmere pneumatiky sa zmenšuje aj šírka disku, na ktorý je možné pneumatiku obuť. Použitie širších, alebo užších pneumatík ako sú tie odporúčané môže mať za následok nedostatočnú priľnavosť lemu pneumatiky a disku, čo môže následne zapríčiniť únik vzduchu a nedostatočný tlak v pneumatike)


•    5x108 (zápis môže byť aj v tvare 5/108) zobrazuje počet montážnych otvorov (v našom prípade 5) a priemer kružnice na ktorej sú tieto otvory umiestnené (rozteč). Údaj môže byť ešte doplnený o priemer stredového otvoru v milimetroch (napríklad „CB“ 57,1). Ide o podstatný údaj, ktorý sa musí zhodovať s Vašim nábojom. V prípade, ak by sa údaj nezhodoval, je nutné pod disk mintovať distančné stredové krúžky pre zabránenie nechceným vibráciám.


•    ET48 – Hodnota ET, alebo tiež „zális“. Ide o vzdialenosť medzi pomyselnou rovinou prechádzajúcou stredom hliníkového disku a rovinou dosadacej plochy disku. Údaj je udaný v milimetroch. Tento údaj je skôr estetického charakteru ako úžitkového. Znamená to, ako hlboko do blatníka disk zapadne. Môže ísť o plusové aj mínusové hodnoty, pričom vyššia plusová hodnota znamená, že disk bude zasadený hlbšie do blatníka a záporná (nižšia) hodnota znamená, že disk bude zasadený k okraju blatníka, prípadne ho presahovať mimo blatník.


(Príklad  ET35 - koleso je schované v blatníku, ET15 - koleso vystupuje až k okraju blatníka, ET-20 - koleso už presahuje von, mimo blatník.)


Ak ste sa rozhodli si namontovať na auto disky s alternatívnym rozmerom diskov, tie musia mať TUV certifikát , aby ste ich mohli legálne zapísať do technického preukazu a musíte si prejsť procesom zapísania.  

 

Zdieľajte náš článok...

NanoProm s.r.o. © 2014